Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, z którego korzysta wiele osób. Dzięki temu, że bank pożycza nam dużą kwotę, mamy szansę zrealizować swoje marzenia o własnym domu, czy mieszkaniu. Jednak decydując się na taki krok, jak złożenie wniosku kredytowego w banku, trzeba najpierw przeanalizować różne oferty dostępne na rynku, aby wybrać tę, która jest dla nas najbardziej korzystna. Jak to zrobić? Na co zwracać uwagę?

Jak szukać ofert kredytów hipotecznych?

Chcąc znaleźć ofertę kredytu hipotecznego na jak najbardziej korzystnych warunkach można skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Taka osoba ma duże doświadczenie, orientuje się w aktualnych propozycjach banków, potrafi ocenić na jak dużą kwotę kredytu mamy szansę i jak szybko będziemy w stanie ją prawdopodobnie spłacić. Niestety trzeba wziąć pod uwagę, że usługi doradcy finansowego też kosztują, a wiele osób stara się unikać dodatkowych opłat, biorąc pod uwagę jakie wydatki czekają ich w związku ze spłatą kredytu.

Drugą opcją jest samodzielne poszukiwanie korzystnych ofert. Kredyt hipoteczny dostępny jest w wielu bankach – oferty przeanalizujesz na www.TotalMoney.pl, gdzie zapoznasz się z warunkami aktualnych propozycji kredytowych tych instytucji.

Jak porównywać oferty banków?

Parametrów decydujących o tym, jaki będzie koszt zaciągniętego przez nas kredytu jest mnóstwo, ale uwagę należy zwrócić przede wszystkim na dwa, które dadzą nam przybliżony obraz tego, która z ofert jest korzystniejsza.

Pierwszym z nich jest CKK, czyli Całkowity Koszt Kredytu. Jest to podsumowanie wszystkich kosztów związanych z kredytem, przedstawione w złotówkach i obliczane w skali całego kredytu. Drugi parametr to RRSO, a więc Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Bank ma obowiązek umieszczenia informacji o wysokości RRSO w każdej ofercie kredytowej, co daje klientom możliwość porównania wysokości kosztów, takich jak prowizja i inne opłaty bankowe.

Kredyt na mieszkanie – na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim zawsze należy wnikliwie przeczytać umowę i w razie jakichkolwiek wątpliwości zadawać pytania przedstawicielowi banku, z którym mamy ją zawrzeć. Szczególną uwagę należy zwrócić na dodatkowe koszty kredytu. Najczęściej są to ubezpieczenia, koszty przygotowawcze, prowizje bankowe, oprocentowanie nominalne. Bardzo często banki rekompensują sobie w ten sposób np. niskie oprocentowanie.

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć czy korzystne warunki kredytu nie są związane z przymusem zakupu produktów dodatkowych, takich jak ubezpieczenie na życie. Teoretycznie bank nie może czegoś takiego wymagać, ale w praktyce zdarza się, że w przypadku rezygnacji z takiego produktu, rosną koszty kredytu i atrakcyjna dotąd oferta przestaje wyróżniać się wśród pozostałych. Dobrze też dowiedzieć się, jakie bank daje możliwości w sytuacji, gdy mamy problemy finansowe. Zazwyczaj przewidziane są ewentualne wakacje kredytowe, restrukturyzacja kredytu bądź negocjacje.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here